SKENGDEITA Kontakty
 
   
LeutaschUbytovanieZimaLetoFotogaleriaDownloadKontakty
OkolieHrady a zamkyMuzeaPamiatkyZaujimavosti

INNSBRUCK

Innsbruck, mesto od Pension Anna – Maria *** vzdialené 24 km, so 130-tisíc obyvateľmi, ktoré je v Európe i vo svete známym pojmom aj vďaka olympijským hrám, ktoré ho preslávili v rokoch 1964 a 1976, vám prirastie k srdcu svojimi čarovnými zákutiami, historickými zaujímavosťami a hlavne svojou jedinečnou atmosférou. Každá z dediniek, ktoré sú súčasťou tohto mesta, má svoj originálny kolorit a aj napriek blízkosti k mestu si každá dedina zachovala svoj vidiecky charakter. Tak napríklad dedinka Ampass s barokovým klenotom - Kostolom sv. Jána, alebo malebná dedinka Ellbögen (1 000 m n.m.), ktorá je východiskovým bodom k najkrajším horským pastvinám doliny Wipptal. Za povšimnutie stoja aj sedliacke dvory, mlyny a kaplnky na úpätí Patscherkofelu. Rozsiahle turistické chodníčky a rozmanité trasy pre horský bicykel môžete využiť v okolí dediniek Mutters (najkrajšia dedinka Tirolska) a Natters. Pri Natterskom jazere sa nachádza jeden z najlepšie vybavených kempingov v Európe. Vápencové kopce obkolesujú Axamer Lizum, ktorý je rajom pre vidiecku turistiku, rodinné výlety a horolezcov. Tu na juhozápade Innsbrucku ležia Axams, Götzens, Birgitz a Grinzens, ktoré svojim hosťom ponúkajú aj večerné túry, jazdu v kočiaroch, ako aj rôzne iné podujatia. Symbolom mesta Innsbruck je Goldenes Dachl, nachádza sa uprostred gotického starého mesta - jedného z najkrajších a najlepšie zachovaných stredovekých mestských centier Rakúska. V preklade „zlatá strieška“, svojím spôsobom jedinečná v Európe, pokrytá 2 657 pozlátenými šindľami, bola vyhotovená v roku 1500 na pokyn cisára Maximiliána I. V dome s touto strechou sa nachádza Múzeum Maximiliána I., v ktorom sa možno dozvedieť viac o tomto humanistovi, ktorý formoval nielen Innsbruck, ale bol aj dôležitým európskym panovníkom.
Hofburg je cisárska rezidencia postavená v roku 1754 cisárovnou Máriou-Teréziou v rokokovom štýle. Za povšimnutie stoja historické miestnosti s nádhernými štukatúrami a portrétmi, hlavne známa miestnosť Riesensaal. Ďalšia atrakcia - kostol Hofkirche s hrobkou cisára Maximiliána I., obkolesenou 28 bronzovými sochami v nadživotnej veľkosti, je azda najvýznamnejšou pamätihodnosťou Tirolska.
V okolí Innsbrucku si prídu na svoje milovníci zjazdoviek, rovnako aj snowboardisti alebo bežkári, a to v stredisku Olympia Skiworld Innsbruck (75 lanoviek a vlekov, 270 km zjazdoviek), čím sa radí medzi najlepšie zimné alpské strediská. Okolie Innsbrucku, to je raj pre lyžiarov vďaka Axamer Lizum, Patscherkofelu, ľadovcu Stubai (3 200 m n.m.), kde si možno zábavu na snehu vychutnať po celý rok, alebo svahom strediska Kühtai-Sellraintal.
Nielen najmenších návštevníkov si získa pri návšteve Innsbrucku lákadlo v podobe Alpskej zoo, v ktorej sa nachádza viac ako 2 000 druhov rôznych zvierat, z ktorých viac ako 150 je ohrozených druhov. V morskom akváriu môžete vidieť najväčšiu zbierku alpských vodných živočíchov.

www.innsbruck.at, www.innsbruck-tourismus.com, www.innsbruck.info, www.alpenzoo.at

 

SEEFELD

Na slnečnej náhornej plošine, v srdci olympijskej oblasti, neďaleko mesta Innsbruck, sa nachádza obec Seefeld, vklinená v jedinečnej horskej kulise. Známa idylická rekreačná obec s 3 200 obyvateľmi je od Anna – Maria Pension *** vzdialená len 6 km. V súčasnosti je to mnohotvárne zaujímavá dovolenková a športová lokalita, ktorá je magnetom pre turistov z celého sveta a v kombinácii s prírodou, športovými aktivitami, wellnes a prázdninovou atmosférou, vytvára atraktívny dovolenkový balík. Celý olympijský región Seefeld zahŕňa päť obcí nachádzajúcich sa v leutaschskom údolí. Toto stredisko je výnimočným miestom s veľkým množstvom výberu zábavy. Je vhodné tak pre rodiny s deťmi, športovcov, návštevníkov bažiacich po kultúre, či bujarej zábave alebo pre gurmánov. Zázemie pre športovcov je tu veľmi bohaté a krajina na rozľahlej náhornej plošine poskytuje možnosti, z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší športovec. Aj preto sa tu v rokoch 1964 a 1976 konali lyžiarske súťaže olympijských hier a v roku 1985 majstrovstvá sveta v lyžovaní. Oblasť medzi chránenou krajinnou oblasťou Karwendel a Wettersteingebirge ponúka skutočný raj pre bežkárov, na základe čoho bola vyznamenaná ADACVerlgeich prvým miestom medzi špičkovými bežkárskymi destináciami v Európe, Kanade a USA. V zimnom období možno využiť vyše 25 vlekov, snowboardovú dráhu, 2 detské vleky, horskú dráhu, lanovky, snehový park, či sánkarské dráhy. Pre peších turistov a cykloturistov sú pripravené trasy cez chránenú krajinnú oblasť Karwendel a Wildmos, kde si môžu vychutnať čaro alpskej prírody. Označené pešie chodníky vytvárajú 450 km trasu, cyklistické s rôznou náročnosťou môžete využiť na 200 km trase. Na svoje si prídu vyznávači golfu či tenisu. Seefeld je miestom čulého nočného života – môžete sa odreagovať zábavou v kasíne, rôznych nočných podnikoch či na diskotéke. Ak ste vyznávačom pokojnejšieho nočného života, môžete zájsť do alpských kúpeľov či fínskej sauny a následne navštíviť typický tirolský hostinec s horskými špecialitami. O kultúrne vyžitie sa starajú koncerty, prednášky, vernisáže. Symbolom Seefeldu je – Seekirchl – malý kostolík na jazere nazývaný tiež „Heiligkreuzkirche“, postavený v roku 1629 Leopoldom V. V blízkosti Seefeldu sa nachádza aj detská atrakcia – Play Castle.

www.seefeld.com

 

MITTENWALD

Mittenwald od Pension Anna – Maria*** vzdialený len 6 km, ponúka zimným športovcom ohromujúcu horskú kulisu Wetterstein-Karwendelských hôr s udržovanými zjazdovkami a bežeckými traťami. V Kranzbergu si prídu na svoje najmä lyžiari a snowboardisti. Pri Dammkarabskom zjazde je prekonávaný výškový rozdiel 1 311 m a je vhodný hlavne pre milovníkov freeridu. Mittenwald je pokojné mestečko s početnými pozoruhodnými pamiatkami, typickými bavorskými domami, množstvom zaujímavostí, akými sú neobvyklé štýlové maľby na fasádach domov, kľukaté uličky, typické brány a klenby domov, stará tradícia výroby huslí a pod. Mittenwald je aj miesto s najvyššie položenými klimatickými kúpeľmi v Bavorských Alpách.

www.mittenwald.de, www.mittenwald-info.de/startframe.html

 

MNÍCHOV

Hlavné mesto Bavorska, od Pension Anna – Maria*** vzdialené len 100 km, je tretím najväčším mestom Nemecka (1,3 milióna obyvateľov) a najvýznamnejším medzinárodným obchodným a umeleckým centrom. V 800-ročnom meste sa nachádzajú početné múzeá a niekoľko nádherných barokových a renesančných kostolov. V Starej Obrazárni (Alte Pinakothek) sa nachádza najväčšia zbierka Rubensových obrazov na svete; ktorá leží oproti Novej Obrazárni (Neue Pinakothek), v ktorej je umiestnená kolekcia moderného umenia.  Nová moderná galéria - Pinakothek der Moderne - bola otvorená v lete 2002. Ďalšia moderná galéria Muzeum der Fantasie bola otvorená v Mníchove r. 2001. Nemecké múzeum (German muzeum) prírodných vied a technológie je príťažlivé najmä pre deti. Nachádza sa tu uhoľná baňa v životnej veľkosti.  Nové rozsiahle German transport centre bolo otvorené v máji 2002. Nadšenci motorizmu nájdu v meste BMW (Bayerische Motorwerke) múzeum venované slávnym značkám, ktoré boli vyrobené v Mníchove. Galéria Lenbach je umiestnená v pôsobivej vile mníchovského maliara Viscounta. Medzi ďalšie atrakcie patrí Kráľovský palác a  Kráľovský poklad, Bavorské národné múzeum a iné. Námestie Marienplatz obklopujú New a Old Town Halls a zrenovované stĺpy Mariensäule. Trikrát denne sa tu zhromažďujú veľké skupiny, aby si vypočuli a pozreli zvonkohru, ktorá znázorňuje Tanec pastierov. Olympijský park, v ktorom sa nachádza štadión Bayernu Mníchov, je v súčasnosti rekreačným strediskom. V Mníchove sa koná najznámejšia udalosť v celom Nemecku – Októbrový pivný festival, ktorého začiatok spadá do r. 1810, keď sa korunný princ Ludwig Bavorský oženil s princeznou Therese von Sachsen-Hildburghausen. Občania si tak veľmi obľúbili festival, že sa stal pravidelnou udalosťou a v súčasnosti trvajú tieto pivné oslavy dva týždne. Prvá nedeľa v októbri je vždy posledným dňom festivalu. Miestna umelecká kolónia sa nachádza v mestskom obvode Schwabing, ktorý možno charakterizovať početnými obchodmi, kaviarňami, malými divadielkami a trhoviskami pozdĺž ulice Leopoldstrasse. Anglická záhrada, jedna z najväčších v Európe, ponúka obyvateľom i turistom únik pred ruchom veľkomesta. Napravo od stredu záhrady stojí Čínska veža, ktorá je obklopená pivnými záhradami. Spomedzi mnohých divadiel spomeňme aspoň Národné divadlo, Rokokové divadlo postavené v Cuvilliés a Schauspielhaus (playhouse). V paláci Nymphenburg sa nachádza galéria portrétov a známa zbierka čínskeho umenia. Karnevalová sezóna kulminuje vo februári, keď sa konajú početné bály a iné spoločenské zábavy. Avšak Auer Dult, lunapark a blší trh, sa koná trikrát do roka.

www.muenchen-tourist.de, www.muenchen.de

 

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Garmisch-Partenkirchen - od Pension Anna – Maria*** vzdialený 64 km, leží pri najvyššom vrchu Nemecka - Zugspitze a je jedným z najkrajších a najvýznamnejších kúpeľných miest v Bavorských Alpách. Zároveň je i metropolou zimných športov. V roku 1936 sa tu uskutočnili zimné olympijské hry a v roku 1978 bol dejiskom Svetového pohára v lyžovaní. Aj vďaka tomu sa pýši najväčším európskym olympijským štadiónom s piatimi ľadovými plochami na hokej, korčuľovanie a curling. S tridsiatimi ôsmimi lanovkami a vlekmi je rajom pre všetkých lyžiarov, snoubordistov a skialpinistov. „Vystrihávať“ oblúky môžete na stodvadsiatich kilometroch zjazdových svahov. Bežky otestujete na štyridsiatich kilometroch vynikajúco udržiavaných bežeckých tratí. To všetko v šiestich oblastiach – Wank, Eckbauer, Hausberg, Kreuzeck, Alpspitz a v najväčšom a najlepšie vybudovanom Zugspitze.
Pri prechádzkach Garmisch-Partenkirchenom bude história vaším stálym spoločníkom. V starobylých uličkách pocítite veľmi osobitú zmes medzinárodnej atmosféry a bavorskej tradície. Elegantné obchody s umením a so starožitnosťami stoja vedľa tradičných ručných výrobkov a originálnych suvenírov. Asi najznámejšou je historická Ludwigstrasse v Partenkirchene, ktorá už pred dvetisíc rokmi bola časťou rímskej alpskej ulice Via Claudia. O tisíc rokov neskôr sa stala hlavným trhoviskom v kraji. A dnes? Je plná krásnych domov, obchodov, tradičných alpských hostincov a reštaurácií s medzinárodnými kuchyňami. Na výpravách do okolia Garmischu nevynechajte národnú pamiatku roklinu Partnach, považovanú za najkrajší geotop v krajine. Dostanete sa tam pešo alebo v koči s konským záprahom. Môžete navštíviť kráľovský zámok Ľudovíta II. v Linderhofe, skanzen Glentleiten alebo múzeum výroby huslí.

www.garmisch-partenkirchen.de


KUFSTEIN

Prázdninový raj Kufstein leží vklinený medzi chránenou krajinnou oblasťou Kaisergebirge a nádhernou oblasťou s množstvom jazier, ôsmimi idylickými dedinkami a mestom s pevnosťou. Šarm a kúzlo tejto rekreačnej oblasti tkvie v protikladoch. Kultúra stará stovky rokov súperí s úžasnou prírodou, kultúrne akcie striedajú akcie tradičného charakteru. Môžete tu prežiť nezabudnuteľnú dovolenku v ktoromkoľvek ročnom období: kúpele Bad Häring, festivalový Erl, dedina pre rodiny s deťmi Thierseetal, dedina Ebbs a Niederndorf s chovom konského plemena Hafling, Schwoich a Langkampfen i mestečko Kufstein urobia zo snov o fantastickej dovolenke skutočnosť. Sedem jazier určených na kúpanie, kúpalisko, 5 golfových ihrísk, sieť cyklotrás i turistických trás, kultúrne udalosti a kulinárske pochúťky pozývajú na vychutnanie. Taktiež môžete využiť rôzne turistické atrakcie, ktoré mestečko ponúka: od pohodlnej vychádzky s lampášmi cez zážitkovú túru na Glemmbachklamm, tematickú túru „po stopách baníkov“, vychádzku turistickým vláčikom, okružnú túru nordic walking, popoludnie na pastierskej chate s hudobným sprievodom až po lama trekking či tradičné zháňanie dobytka z pastvín. Kufstein so svojím stredovekým centrom sa nazýva „perla na zelenom Inne“. Tu sa pred nádhernou prírodnou kulisou „divokého cisárskeho pohoria“ - Wildes Kaiser-Gebirge – vynímajú skutočné šperky architektúry a histórie.

www.kufstein.com

 

FÜSSEN

Známe rekreačné stredisko a kúpeľné mesto ležiace na okraji Álp, obkolesené horskými hrebeňmi, je konečnou stanicou medzinárodne známej cesty Romantische Strasse.
Aj táto oblasť je rajom pre turistov. V lete sa možno kúpať v jazere, či na ňom plachtiť a surfovať, alebo sa venovať golfu. V zimnom období je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov lyžiarske stredisko Tegelberg vo výške 1 720 m. Na vrchole kopca končiaca lanovka je vstupnou bránou do najväčšej chránenej krajinnej oblasti v Bavorsku - Ammergebirge. Jazero Forggensee sa nachádza severne od mesta a svojou plochou 45 000 m2 je štvrtým najväčším jazerom Bavorska. Priamo na jeho brehu v barokovej záhrade sa ocitnete na jednom z najkrajších miest Bavorska, a to priamo v centre mesta Füssen. Neďaleký zámok Hohenschwangau leží oproti zámku Neuschwanstein pri romantickom Alpskom jazere (Alpsee). Kedysi rytiersky hrad z 12. storočia, Hohenschwangau, bol rodným domom Ľudovíta II. a letným sídlom Wittelsbachovcov. Postavený bol v rokoch 1832 až 1837 kráľom Maximiliánom II. Je tak najstarším kráľovským zámkom a Ľudovít II. v ňom strávil najväčšiu časť svojho života. Zámok si možno prehliadnuť každý deň. Kostol Wieskirche, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je považovaný za jednu z najkrajších rokokových stavieb na svete a každý rok priláka milióny návštevníkov. Putovný kostol bičovaného Spasiteľa na úpätí Álp je jedným z mála v pôvodnej podobe zachovalých kostolov z 18. storočia. Pod letným sídlom kráľa Maximiliána II. zámkom Hohenschwangau sa rozkladá park Schwanseepark. Je malebne orámovaný horami Kalvarienberg a Schwarzenberg a dnes slúži ako rekreačná oblasť pre hosťov aj miestnych obyvateľov

www.fussen.de